Jednostka Oceny Zgodności Głównego Instytutu Górnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego powstała w 2019 roku w wyniku połączenia trzech zakładów:
Jednostki Certyfikującej, Zakładu Bezpieczeństwa Górniczych Środków Strzałowych i Zakładu Bezpieczeństwa Przeciwwybuchowego.
Jest jednostką akredytowaną, autoryzowaną i notyfikowaną Unii Europejskiej.
Realizuje procesy związane z certyfikacją i oceną zgodności wyrobów, systemów zarządzania i osób oraz badaniami laboratoryjnymi do potrzeb certyfikacji.
Zakres działania Jednostki Oceny Zgodności obejmuje:
- w obszarze autoryzowanym i notyfikowanym:
- prowadzenie procesów oceny zgodności wyrobów w obszarze dyrektyw Unii Europejskiej oraz obowiązujących w tym zakresie ustaw i rozporządzeń;
- prowadzenie auditów i oceny systemów jakości w obszarze dyrektyw Unii Europejskiej oraz obowiązujących w tym zakresie ustaw i rozporządzeń.
- poza obszarem autoryzowanym i notyfikowanym:
- prowadzenie procesów oceny zgodności w zakresie:
- certyfikacji wyrobów na znak bezpieczeństwa „B”,
- certyfikacji wyrobów, dokonywanej w celu wydania certyfikatu zgodności,
- certyfikacji systemów zarządzania,
- certyfikacji kompetencji osób;
- prowadzenie oceny zgodności elektrycznych urządzeń przeciwwybuchowych,
zgodnie z wymaganiami schematu IECEx; - opracowywanie i wydawanie opinii i ekspertyz dotyczących wyrobów i systemów zarządzania;
- współpraca z laboratoriami badawczymi, jednostkami certyfikującymi wyroby, systemy zarządzania i osoby oraz z organami nadzoru
Zasady funkcjonowania Jednostki Oceny Zgodności zawarte są w dokumentach opisujących te systemy: księdze jakości, procedurach i instrukcjach.
Organem opiniodawczo-doradczym Jednostki Oceny Zgodności w procesach certyfikacji wyrobów, systemów zarządzania i osób jest Rada do spraw Certyfikacji, powoływana przez Dyrektora GIG-PIB, spełniająca również funkcję komitetu chroniącego bezstronność w procesach certyfikacji.